16 listopada 2018

~ Mydełko jaśminowo-różane ~

Wiecie dlaczego Azjatki mają tak piękną cerę? Nie tylko dzięki diecie.One kochają się w jaśminie :)

Właściwości kwiatu jaśminu wynikają z obecności charakterystycznych związków biologicznie czynnych:

- Naturalne substancje aromatyczne, będące składowymi olejku eterycznego (Benzyl acetate, Jasmone, Methyl-jasmonate, Indole, Linalol) - które odpowiadają za charakterystyczny zapach jaśminu.
- Taniny i flawonoidy - które zapewniają działanie antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe i antyseptyczne.
- Terpeny, alkaloidy, żywice i salicylany - które działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco.


Jaśmin znakomicie łagodzi podrażnienia, mocno nawilża i wzmacnia skórę. Przywraca skórze jedwabistą miękkość i gładkość. Przyspiesza odnowę komórkową i chroni przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Uszczelnia barierę hydro-lipidową naskórka i przeciwdziała utracie nawilżenia. Przywraca poszarzałej, zmęczonej cerze blask i promienny wygląd.Odmładza poprzez wzmocnienie włókien kolagenowych i redukuje drobne zmarszczki.

Nie mylcie jaśminu z jaśminowcem.Ten pierwszy nie przetrwałby w Polsce jesieni czy zimy.Występuje głównie w Afryce czy Azji.Jego kwiatki przypominają gwiazdy,mają 5 płatków,a nie jak w przypadku jaśminowca 4.Kolor zależny jest od odmiany.Jakie są jeszcze różnice? Jaśmin jest pnączem,posiada wiele odmian o różnych kolorach.Jaśminowiec to krzew z rodziny hortensjowatych sięgający czasami do 3 metrów wysokości.Ma tylko białe kwiaty,które pojawiają się w maju i czerwcu.
W celach kosmetycznych wykorzystuje się kwiaty jaśminu,z których robi się olejek eteryczny,a suszone dodaje do aromatyzacji herbaty.
Ja miałam okazję dostać płatki różowego jaśminu.Trudno jest go zdobyć i jeśli Ci się uda to dobrze go wykorzystaj :)
Bardzo lubię dodawać wyciągi z jaśminu do kremu,ale tym razem zrobiłam mydło.
Twarde,kremowe,pięknie pieniące się.Pachnie olejkiem jaśminowym i różanym :) 
jasmin,roza




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drukuj